W liście czytamy m.in.:
W tej sprawie interweniowaliśmy u przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, który wydał pozytywną opinię o usunięciu pomnika. Złożone zostały także pisma do prezydenta miasta – Pana Krzysztofa Chojniaka oraz Rady Miasta, jako przedstawicieli władz miejskich, z prośbą o interwencję.
O komentarz w sprawie poprosiliśmy Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie wpłynęła do nas żadna oficjalna prośba o opinię w sprawie tego pomnika – dementuje Bartosz Bijak, reprezentujący Wieloosobowe Stanowisko do spraw Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy łódzkim IPN. – Ani od urzędu miasta, ani od wojewody, ani od osób prywatnych czy organizacji społecznej. Jak dotąd nie wypowiadaliśmy się w tej sprawie i na dzień 22 sierpnia, na godzinę 14:00, nie otrzymaliśmy oficjalnego pisma.
- Jeżeli na pomniku jest żołnierz Armii Czerwonej, byłby to pomnik symbolizujący komunizm, na czele którego – mówiąc w pewnym skrócie - stała Armia Czerwona, co wpisywałoby się w propagowanie komunizmu. Nie prowadziliśmy jednak analizy sprawy wyglądu pomnika, tego, co on przedstawia, treści napisu, nie sprawdzaliśmy, czy jest wpisany do rejestru zabytków, bo nikt oficjalnie nie prosił nas o opinię – powtarza Bijak.
Pracownik IPN dodaje, że wszelkie sprawy związane z dekomunizacją przestrzeni publicznej rozpatrywane są w kontekście ustawy z 22 czerwca 2017 roku o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (to akt prawny, który w sposób precyzyjny określa kwestię usunięcia obiektów budowlanych, takich jak pomniki, popiersia, tablice czy obeliski) i dopełnia ustawę z 1 kwietnia 2016 r. Wejdzie ona w życie w ciągu trzech miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Art. 5a. 1. Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przepis art. 1 ust. 2 stosuje się.
2. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pomników:
1) niewystawionych na widok publiczny;
2) znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku;
3) wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego;
4) wpisanych – samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków.
Art. 5b. 1. Wojewoda, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, który nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1, usunięcie tego pomnika.
AKTUALIZACJA:
Obóz Narodowo-Radykalny przesłał nam dowód - pismo, przesłane przez osobę fizyczną do Bartosza Bijaka. - Wyjaśnienie jest dość proste. Pytanie dotyczyło zapytania ONR, a takowe do IPN nie wpłynęło. Komentując sprawę dodałem również, że o pomnik nie pytał UM, UWoj. i z rozpędu włączyłem w ten ciąg "osoby fizyczne", zapominając, że jeden mieszkaniec Piotrkowa przesłał kiedyś mejla w tej sprawie - odpisał nam.